100 Yıl, 100 Gerçek Projemizi Hayata Geçirmemizin 5 Nedeni

100 Yıl, 100 Gerçek Projesi Ermeni Soykırımı’nın 100. yılını, Ermeni tarihi ve kültürü hakkında bilgi vererek ve bu konuda farkındalık yaratarak anmak amacıyla yola çıktı. Proje ekibi, bu tarihi öneme sahip yıldönümünün anısını onurlandırmaya yönelik tüm itici güçleri paylaşan iki kişiden, yönetici olarak Lena Adishian, araştırma ve yazar olarak Nareg Seferian’dan oluşuyor.

1. Hayatta kalmayı kutlamak – Biz, çok uzun bir tarihe sahip bir halkız ve zorluklarla dolu yüzlerce yıl boyunca ayakta kalmayı başardık. Bugün bağımsız bir Ermenistan cumhuriyetine ve dünyanın dört bir köşesinden Ermeni toplumuna aktif bir şekilde katkıda bulunan güçlü bir küresel topluma sahip olduğumuz için gurur duyuyoruz. Burada yayınladığımız her bir gerçeğin, hepimize zengin kültür mirasımızın güzelliğini ve önemini hatırlatmasını; aynı zamanda sunduğumuz bu çevrim içi formatın tarihimizi dünyanın geri kalanıyla paylaşmayı kolaylaştırmasını umut ediyoruz.

2. Asla unutmamak – Günümüzde, yaşadığımız hayatın hızlı temposu bazen bize, Ermeni Soykırımı sırasında atalarımıza ne olduğunu düşünmek için zaman bırakmıyor. Halkımıza yapılanlar korkunçtu; bütün bir halkın imhası için başvurulan yollar hayal edilemeyecek kadar dehşet vericiydi. Bir an için durun ve düşünün. Bundan yüz yıl öncesinde yaşıyor olabilir ve hayatta kalabilmek için mücadele veriyor olabilirdiniz. Hiçbir zaman görmek istemeyeceğiniz şeyler görüyor olabilirdiniz. Kendinizi tek başına tümüyle yabancı bir dünyada bulmuş olabilirdiniz. Bütün bunlar 100 yıl önce gerçekten yaşandı. Ama o günlerde yaşananlara benzer zulümler, dünyanın diğer halklarına ve gruplarına karşı, kimi zaman etnik aidiyet, kimi zaman din, ırk ya da cinsiyet temelinde, ya da siyasi nedenlerle bugün de yapılmaya devam ediyor. Geçmişimizi hiçbir zaman unutmamalı, bugün ve gelecekte benzer dehşet olaylarının yaşanmasını önlemek için birlikte çaba harcamalıyız.

3. Bilgilenmek: Öğrenelim, paylaşalım – “Eğitim, dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silahtır” (Nelson Mandela). Ermeniler ve Ermenistan hakkında öğrenecek o kadar çok şey var ki! Ermenilerin katlandığı zorlukların ve gerçekleştirdiği başarıların hepimiz için gurur verici bir anlamı var. Her birimiz atalarımızdan devraldığımız büyük bir kültürel zenginliği içimizde taşıyoruz. Farklı yerlere gittiğimizde, dünyanın çeşitli ülkelerinde insanlarla ilişki kurduğumuzda, sahip olduğumuz bu zenginlikler hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Tarihimizi, dilimizi, kültürümüzü ve Ermenilerin yaşadığı deneyimlerin çeşitliliğini bilmeliyiz. Bunu her zaman yapmalıyız, ama şimdi, şu an öğrenmenin ve paylaşmanın tam zamanıdır!

4. Yalnızca geçmişe değil, geleceğe de yönelik bir girişim – İlk bakışta projemiz geçmişe açılan bir pencere gibi görünebilir. Öyle de olmasını umut ediyoruz. Ancak bu çabamızın aynı zamanda, bugün sahip olduğumuz Ermenistan’la bağ kurmak için küçük de olsa bir itici güç oluşturmasını diliyoruz. Bugün bağımsız bir ülkemiz var. Belki Diyasporaya biraz işlenmemiş, biraz da yabancı geliyordur, ama o bizim ve biz onu geliştirebilir, ona anlamlı bir şeyler katabiliriz. Diyasporada Ermenistan’a çok büyük yararlar sağlayabilecek beceri ve kaynaklara sahip ne kadar çok yetenekli insan var! Ülkeyi “kurtarmak”tan söz etmiyoruz. Ermenistan’da hayatın çeşitli alanlarında fikir üreten başarılı insan ve kuruluşla birlikte çaba harcamaktan ve toplumun belirli alanlarında ilerlemeler, gelişmeler sağlayacak yollar önermekten söz ediyoruz. Yeni gelişmekte olan bir ülkenin hayatında rol oynamaktan daha heyecan verici, daha girişimci ne olabilir? Bu alanda sonsuz fırsatlar var. Bunlardan birisi size, bundan sonraki hayatınızda yaşayacağınız en doyum verici deneyimlerden birini yaşatabilir.

5. Yüzüncü yıl için bir şey yapmak – Biz, Lena ile Nareg, bu projeyi atalarımızın anısına bir saygı duruşunda bulunmak için, küresel Ermeni toplumuna katkıda bulunmanın bir yolu olarak gördük. Becerilerimizi, ilgi alanlarımızı ve kaynaklarımızı birbirine bağlayan ve çoğaltan projemiz, mevcut işlerimiz ve sosyal yükümlülüklerimizle birlikte yürüyor. Yerevan ve Los Angeles’da hiç durmadan çalışıyor ve daha şimdiden okuyucu sayımızın ne kadar arttığını görerek mutlu oluyoruz (100’den fazla ülkede 19.000 kullanıcı!). Her biriniz yüzüncü yılı anmak için özel bir şey yapabilirsiniz. Bazılarınız zaten kendi toplumunuza katkıda bulunmak için yoğun olarak çalışmaktasınız. Bazılarınız Ermenilerin etkinliklerine zaman zaman katılıyorsunuz. Bunların hepsi güzel. Hepimiz birbirimize ortak atalarımızla bağlıyız. Önemli olan sizin için anlamlı bir şey bulmanız; bu yerel kilisenizle yeniden bağ kurmak olabilir, Ermenice dil kurslarına (yeniden!) devam etmek, bir pikniğe katılmak, çocuklarınızı bir kampa göndermek, Ermenistan’a parasal yardımda bulunmak, Ermenistan’ı ziyaret etmek, Ermenistan’a yerleşmek, ya da diğer Ermeni etkinliklerine gönüllü olarak katılmak olabilir. O kadar çok olanak var ki önünüzde… Sizi yüzüncü yılı anmak için bir şekilde kendi yolunuzu bulmaya davet ediyoruz. Biliyoruz ki o yolu bulduğunuz zaman mutlu olacak ve gurur duyacaksınız.

100 Yıl, 100 Gerçek Projesi ekibine 100years100facts@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

100 Yıl, 100 Gerçek web sitesi – http://100yil100gercek.com/
100 Years, 100 Facts Facebook sayfası Facebook – http://www.facebook.com/pages/The-100-Years-100-Facts-Project/440618652708444
Twitter’da 100 Yıl, 100 Gerçek Projesi Twitter – http://twitter.com/100YearsFacts
Instagram’da 100 Yıl, 100 Gerçek Projesi Instagram – http://instagram.com/100years100facts
Google+’da 100 Yıl, 100 Gerçek Projesi Google+ – http://plus.google.com/+100years100facts


Anjargolian-18