Gizlilik Politikası

Bu Gizlilik Politikası’nda, 100 Yıl, 100 Gerçek Projesi web sitesi ve siteyle bağlantılı çeşitli hizmetlerle (tümü birden “site” olarak anılacaktır) ile ilgili gizlilik uygulamaları açıklanmaktadır. Bu sitenin sağlayıcısı olan 100 Yıl, 100 Gerçek Projesi (bundan sonra “biz” olarak anılacaktır), çevrim içi bilgilerinizin gizliliğini korumayı ilke edinmiştir. Lütfen aşağıda yer alan, bu siteyi kullanımızla ilgili bilgileri okuyunuz.
1. Sizden hangi tür bilgileri elde ederiz?
2. Bilgilerinizi nerede toplarız ve nasıl kullanırız?
3. Bilgilerinizi kimlerle paylaşırız?
4. Kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayan bilgilerinizi nasıl güncelleyebilir, düzeltebilir, ya da silebilirsiniz?
5. Bilgilerinizin toplanması, kullanılması ve dağıtımı ile ilgili tercihleriniz nelerdir?
6. Bilgilerinizi kaybını, yanlış kullanımını ya da değiştirilmesini engellemeye yönelik ne tür güvenlik önlemleri bulunuyor?
7. “Çerez” kullanıyor muyuz?
8. Bizim web sitemizden erişim sağlanabilen diğer bir web sitesinin gizlilik politikası ve veri toplama uygulamaları hakkında neleri bilmeniz gerekir?
9. Çevrim içi bilgilerinizin gizliliğine ilişkin başka neleri bilmeniz gerekir?
Bu politikayı okuyarak Gizlilik Politikamızın, Kullanım Koşullarımızın bir parçası olduğunu ve sitemize erişerek ya da kullanarak bütün kullanım koşullarının sizi de bağladığını kabul etmiş oluyorsunuz. Bu kullanım koşullarını kabul etmiyorsanız lütfen sitemize girmeyiniz, ya da sitemizi kullanmayınız.
Gizlilik Politikamızıda değişiklik yapma hakkımızı her zaman saklı tutarız. Söz konusu değişiklikler, eklemeler ya da çıkarmalar, buna ilişkin bildirimde bulunulduğu anda geçerlilik kazanır. Bildirim, kayıtlı kullanıcıların listedeki e-posta adreslerine e-posta gönderilmesi, ya da bu sayfada değişiklik yapılmış Politika’nın yayınlanması yoluyla yapılır. Kayıtlı bir kullanıcı olarak, geçerli bir e-posta adresinizin elimizde bulunmasını sağlamanın, belirli aralıklarla bu siteyi ve bu Politika’yı gözden geçirmenin ve değişikliklerden haberdar olmanın sizin sorumluluğunuzda olduğunu kabul etmiş bulunuyorsunuz. Siteyi kullanmaya devam etmeniz (a) Değiştirilmiş Politika’yı; ve (b) Politikaya uyacağınızı ve Politika’nın sizin için bağlayıcı olduğunu kabul ettiğiniz anlamına gelecektir.
10. Sizden ne tür bilgiler elde ederiz?
Çeşitli hizmetlerimizi size daha iyi sunmak için kullanıcılarımızdan iki tür bilgi elde ederiz: Kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayacak bilgiler ve kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlamayan bilgiler. Öncelikli amacımız, sitemizi kullanırken size sorunsuz, etkin ve ihtiyaçlarınıza göre düzenlenmiş bir deneyim sunmaktır.
Kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayan bilgiler: Bunlar, sizin kim olduğunuzu belirten bilgilerdir. Bu sitede, içerik sunmak ve/ya forumlarda ya da diğer kamuya açık alanlarda içerik paylaşmak, bize geribildirim göndermek gibi etkinliklerde bulunacağınız zaman, sizden bir form doldurarak ve bu çevrim içi formu bize göndererek hakkınızda bazı bilgileri bize iletmenizi isteyebiliriz. Bu tür etkinliklerde bulunmak tümüyle sizin tercihinize bağlıdır. Ancak söz konusu etkinliklerde bulunmak istediğinizde sizden, adınız ve soyadınız, (zip kodunuz dahil) posta adresinizi, e-posta adresinizi, çalıştığınız yer, işyerinizde pozisyonunuz, ünvanınız, departmanınız, telefon ve faks numaranız ve diğer kişisel bilgilerinizi bizimle paylaşmanızı isteyebiliriz. İlgilendiğiniz etkinliğe göre istediğimiz bilgileri bazıları zorunlu, bazıları isteğe bağlı olabilir. Bunlardan zorunlu olanları bizimle paylaşmamanız durumunda söz konusu etkinliği gerçekleştiremezsiniz.
Kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlamayan bilgiler: Bunlar, kendi başlarına bir kişinin kim olduğunun belirlenmesine olanak tanımayan bilgilerdir. Sitemizi nereden ziyaret ettiğinize ilişkin bazı bilgileri çeşitli yollardan sağlarız. Bu bilgiler gerek bireysel, gerekse birleşik bazda toplanır ve analiz edilir. Bunlar erişim sağladığınız bir önceki web sitesinin Tekdüzen Kaynak Konumlayıcı’yı (Uniform Resource Locator – “URL”), daha sonra hangi URL’ye gittiğinizi, hangi tarayıcı kullandığınızı ve Internet Protokol’ünüzün (“IP”) adresini içerebilir. URL, İnternet Sunucuları Ağı (World Wide Web) üzerindeki belge ve diğer kaynakların küresel adresidir. IP adresi, bir İletim Kontrol Protokolü/İnternet Protokolü (Transmission Control Protocol/Internet Protocol – “TCP/IP”) ağı üzerindeki bir bilgisayarı ya da cihazı belirleyen bilgidir. Web gibi ağlar TCP/IP protokolünü kullanarak, bilginin ulaştığı yerin IP adresi aracılığıyla izlediği yolu takip ederler. Başka bir deyişle IP adresi, web’de dolaştığınızda bilgisayarınıza otomatik olarak verilen bir numaradır ve web sağlayıcılarına bilgisayarınızın konumunu ve bilgisayarınızı saptama olanağı tanır. Kullanıcıların İnternet üzerinden iletişim sağlaması için bilgisayarların bir IP adresinin olması gerekir.
2. Sizden elde ettiğimiz bilgileri nerede toplarız ve nasıl kullanırız?
Siz gönüllü olarak bize vermedikçe biz kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayacak hiçbir bilgi elde etmeyiz. Kimliğinizin belirlenmesini sağlayacak bilgilerinizi bize vermeniz için:
(a) Hizmetlerimiz için kayıt olmanız ve e-posta adresinizi bizimle paylaşmanız;
(b) Bize e-posta mesajı göndermeniz, form yollamanız ya da telefon ya da mektupla bilgi iletmeniz gerekir.
Ayrıca web sitemizin, söz konusu bilgilerin toplandığının belirtildiği başka noktalarından size ait bilgiler edinebiliriz.
Bunun yanı sıra biz, ya da üçüncü parti reklam sunucumuz ve/veya içerik sunucumuz, kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlamayacak bilgiler toplayabiliriz. Bu bilgiler nihai olarak depolama kategorileri ve bazı durumlarda spesifik URL’ler biçiminde depolanır. IP adresinizi, sunucularımızla ve yazılımla ilgili yaşadığımız sorunların teşhisi, sitemizin yönetimi ve demografik bilgi toplamak amacıyla kullanırız. Üçüncü parti reklam sunucularımız da, kaç reklamın sitemizde yer aldığı ve tıklandığı konusunda bizi bilgilendirmek üzere, bireysel bazda değil, özet raporlar sunarlar.
Kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayacak bilgileri öncelikle size hizmet sunmak amacıyla kullanacağız. Bu bilgileri ayrıca sitemizin çalışma biçimini geliştirmek, pazarlama ve tanıtım çalışmalarımızda iyileştirmeler yapmak, sitemizi istatistiksel olarak analiz etmek, hizmetlerimizi iyileştirmek, sitemizin içeriğini, grafik düzenini ve hizmetlerini özelleştirmek amacıyla da kullanabiliriz. Bunun yanı sıra kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayacak bilgileri uyuşmazlıkların çözümü, sorunların saptanması, sizinle yaptığımız – Site Kullanım Koşulları, Satış Hüküm ve Koşulları ve bu Gizlilik Politikası da dahil olmak üzere – anlaşmalarımızın icrası için de kullanabiliriz.
3. Bilgilerinizi kimlerle paylaşırız?
Kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayan bilgilerinizi başkalarına satmaz, ticaretini yapmaz ya da kiralamayız. Hizmetlerimizin bazılarını bağlı kuruluşlar, hizmet sağlayıcıları, ortaklarımız ve diğer türden üçüncü partilerle yaptığımız sözleşmeler çerçevesinde sunarız. Biz ve hizmet ortaklarımız kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayan bilgilerinizi sitelerimizin işletimi ve hizmetlerinin sunulması amacıyla kullanırız.
Hizmet ortaklarımızı da gizlilik politikaları benimsemeye ve yayınlamaya davet edeceğiz. Ancak kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayacak bilgilerinizin hizmet ortaklarımız tarafından kullanımı, söz konusu hizmet ortaklarımızın kendi gizlilik koşullarına tabidir ve bizim kontrolümüz dışındadır.
Zaman zaman yasa uygulayıcıları ya da yargı mercileri bizden kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayacak bilgilerinizi ilgili devlet kuruluşlarına vermemizi talep edebilirler. Bir mahkeme emri, celp, ya da yasa uygulayıcının yürüttüğü bir soruşturmaya katkıda bulunma talebi elimize geçtiğinde kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayan bilgilerinizi ilgili mercilere veririz. Hizmetlerimizi yasadışı faaliyet amacıyla kullananların belirlenmesi konusunda yasa uygulayıcı mercilerle tam bir işbirliği içinde çalışırız. Yasadışı olduğuna inandığımız herhangi bir faaliyeti iyi niyet çerçevesinde yasa uygulayıcı mercilere bildirme hakkımızı saklı tutarız.
Ayrıca, müşterilerimizin satış, gezinti alışkanlıkları ve ilgili site bilgileriyle bağlantılı olan, kimliğin belirlenmesine olanak sağlamayan bilgilerini üçüncü parti reklam kuruluşlarıyla paylaşabiliriz; ancak bu istatistiksel bilgiler kimliğin belirlenmesine olanak sağlayan bilgi kategorisinde olmayacaktır.

4. Kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayan bilgilerinizi nasıl güncelleyebilir ya da düzeltebilirsiniz?
Bize ilettiğiniz kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayan bilgilerinize erişim sağlayarak düzeltebileceğinize inanıyoruz. Bu sitenin diğer bir yerinde belirtilen şekilde hesabınıza ulaşarak istediğiniz herhangi bir zaman çevrim içi olarak kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayan bilgilerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Ayrıca 100years100facts@gmail.com adresine e-posta mesajı göndererek de kişisel bilgilerinize ve gizlilik tercihlerinize erişebilir ve düzeltme yapabilirsiniz.
Bizimle iletişime geçtiğiniz zaman lütfen adınızı, adresinizi ve/ya da e-posta adresinizi de yazmayı unutmayın.
Kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayan bilgilerinizde bir değişiklik olduğu zaman hemen bize bildirmenizi tavsiye ederiz. Hesabınızda bulunan bilgilerin silinmesini ya da kaldırılmasını da talep edebilirsiniz; ancak geçmiş işlemlerinizi de izlediğimiz ve sakladığımız için bu site üzerinde yaptığınız geçmiş işlemlere ait bilgilerinizi silemezsiniz. Ayrıca yedekleme nedeniyle bilgilerinizi geride hiçbir bilgi kalmaksızın tamamen silmeniz de mümkün olmayabilir.
5. Bilgilerinizin toplanması, kullanımı ve dağıtımı ile ilgili tercihleriniz nelerdir?
Zaman zaman ürünlerimiz ve hizmetlerimizle ilgili size e-posta mesajı gönderebiliriz. Ayrıca, kayıt olurken bizden, ya da ortaklarımızdan öneriler ya da bilgi almak istediğinizi belirtmişseniz, ilginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz ürün ya da hizmetlerle ilgili size zaman zaman doğrudan posta gönderebiliriz. Size doğrudan postalamayı, eğer bu tür öneri, teklif benzeri duyuruları almaya karşı değilseniz, yalnızca 100 Yıl, 100 Gerçek Projesi (ya da proje adına çalışan kişiler ve gizlilik anlaşmalarına uygun şekilde) yapabilir. Bu tür postaları almak istemiyorsanız, bize kişisel bilgilerinizi verirken bunu da belirtmeniz gerekiyor. Ya da herhangi bir zamanda hesap bilgilerinizde değişiklik yaparak öneri ve posta almayı artık istemediğinizi bildirebilirsiniz.
Ayrıca aşağıda anlatıldığı gibi çerezlerle ilgili tercihleriniz de olabilir. Tarayıcı tercihlerinizde değişiklik yaparak, bir çerez oluşturulduğunda bütün çerezleri kabul ettiğinizi, ya da bütün çerezleri reddettiğinizi bildirebilirsiniz. Bütün çerezleri reddettiğinizi bildirmeniz halinde sitemizin bazı bölümleri kullanımız sırasında işlevini yeterince yerine getiremeyebilir.
6. Bilgilerinizi kaybolmasını, yanlış kullanılmasını ya da değiştirilmesini engellemeye yönelik ne gibi güvenlik önlemleri bulunuyor?
Sitemizde kimliğin belirlenmesine olanak sağlayan bilgilerinizin mevcut endüstri standartlarına uygun bir şekilde güvenlik altında olduğundan emin olabilirsiniz. Kullanıcılarımıza ait, kimliğin belirlenmesine olanak sağlayan tüm bilgilerin güvenliği bizim için büyük önem taşımaktadır. Size ait bu bilgiler birkaç şekilde korunmakta. Kimliğin belirlenmesine olanak sağlayan bilgilerinize bir parola ve yalnızca size ait olan bir müşteri kullanıcı adı ile ulaşabilirsiniz. Parolanız şifrelenmiştir. Parolanızı kimseyle paylaşmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca kimliğin belirlenmesine olanak sağlayan bilgiler sadece 100 Yıl, 100 Gerçek Projesi çalışanlarının ve müteahhit firmalarının parolayla erişebileceği güvenli bir sunucuda saklanmaktadır. Size ait bu tür bilgileri şifrelemekteyiz. Bu nedenle de bilgilerin bize iletilmesi sürecinde yetkisiz kişilerin bu bilgileri görebilmesi mümkün değildir.
Bizimle paylaştığınız kimliğin belirlenmesine olanak sağlamayacak bilgileriniz de yalnızca parola ile ulaşılabilen, güvenli bir sunucuda saklanmaktadır. Bu bilgiler 100 Yıl, 100 Gerçek projesi dışında erişilebilir olmayacağı için görüntülemek ya da değişiklik yapmak için parola belirlemeniz istenmeyecektir.
Size en etkin şekilde hizmet verebilmek için kredi kartı işlemleri ve siparişlerin yerine getirilmesini üçüncü parti bankacılık, veri işleme ve dağıtım kuruluşları tarafından gerçekleştirilecektir. Bilgiler bu kuruluşlar kredi kartınızı ve diğer ödeme bilgilerini doğrulamaları ve onaylamaları, siparişinizi işleme koymaları ve teslimatını yapmaları için iletilecektir.
Ne yazık ki, İnternet ya da kablosuz ağlar üzerinden hiçbir veri iletimi %100 güvenli değildir. Dolayısıyla kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayan bilgilerinizi korumak için elimizden gelen çabayı göstermemize rağmen: (a) İnternet üzerinde güvenlik ve gizlilik konusunda bizim kontrolümüzde olmayan yetersizlikler bulunmaktadır; (b) sizinle bizim aramızda, bu site üzerinden aktarılan bütün bilgi ve verilerin güvenliği, gerçeğe uygunluğu ve gizliliği güvence altına alınamamaktadır; ve (c) söz konusu bilgi ve veriler iletim sırasında müdahalede bulunabilecek üçüncü şahıslar tarafından görüntülenebilir ya da bunlar üzerinde oynanabilir.
7. Web sitemizde “çerezler” (“cookies”) kullanılıyor mu?
Siz web sitemizi kullanırken, size kolaylık sağlamak ve sitemizi ihtiyaçlarınıza uyumlu kılmak amacıyla bilgisayarınızda çerez depolamamız gerekecektir. “Çerez” veri içeren küçük bir text dosyasıdır. Çerezler, eğer web tarayıcınız izin veriyorsa, sizi tanıyabilmemiz için bize geri dönmek üzere bilgisayarınızın sabit sürücüsünde depolanır. Web sitemizin çerezlerinde, kullanıcıya rastlamsal olarak verilmiş kimlik numarası, bulunduğunuz ülke ve web sitemize girişinizi sağlayacak olan ilk adınız saklanır.
Çerezler siteyi kullanımınızı kolaylaştırır, sitenin daha sorunsuz çalışmasını sağlar ve bizim de sitemizin güvenli olma özelliğini korumamıza yardımcı olur. Tarayıcınızın olanak tanıması halinde çerezleri kullanmayı reddedebilirsiniz; ama bu durumda sitenin bazı bölümleri iyi çalışmayabilir.
Sitemizde banner reklamlarına yer vermek için dışarıdan reklam sunucusu şirketlerle çalışabiliriz. Bu hizmetlerinin bir gereği olarak bu şirketler bilgisayarınıza ayrı bir çerez yerleştirebilirler. Bu şekilde çalıştığımız üçüncü taraf reklam sunucularına kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlayan bilgilerinizin hiçbirini vermeyiz. Biz ve üçüncü taraf reklam sunucusu, kimliğinizin belirlenmesine olanak sağlamayan türden bilgilerinizi toplayabilir ve kullanabiliriz. Bunlar, örneğin, IP adresiniz, tarayıcı türünüz, bilgisayarınızın bağlı olduğu internet sağlayıcısı, internet sağlayıcınızın bağlantıda olduğu bölge ve zip kodu ve belirli bir reklama yanıt verip vermediğiniz gibi bilgiler içerebilir. Diğer reklam sunucular da sitemize yukarıda anlatıldığı şekilde banner reklamı yerleştirebilirler; ancak kimliğinizin belirlenmesine olanak tanıyacak hiçbir bilginizi bu reklam sunucularına vermeyiz.
8. Bizim web sitemizden erişim sağlanabilen diğer bir web sitesinin gizlilik politikası ve veri toplama uygulamaları hakkında neleri bilmeniz gerekir?
Bu Gizlilik Politikası’nda aksi belirtilmediği sürece, bu dokümanda sadece sizden topladığımız bilgilerin kullanımı ve açıklanmasıyla ilgili hususlar yer almaktadır. Web sitemiz üzerinden erişilebilecek diğer web sitelerinin kendi gizlilik politikaları, veri toplama, kullanma ve açıklama uygulamaları bulunmaktadır. Lütfen bu sitelerin her birinin gizlilik politikalarını okuyun. Üçüncü şahısların politika ve uygulamalarına ilişkin biz herhangi bir sorumluluk üstlenmemekteyiz. Ayrıca sitemize reklam veren diğer şirketler, bu reklamları görüntülemeniz ya da tıklamanız durumunda, çerezleri kullanarak sizin hakkınızda bilgi toplayabilirler. Sizinle ilgili bilgileri kullanmalarına ilişkin sorularınız için doğrudan bu sitelerle iletişime geçmeniz gerekir.
9. Çevrimiçi bilgilerinizin gizliliği ile ilgili başka neleri bilmeniz gerekir?
Bu web sitesini kullanmanıza izin vermemiz için en az 18 yaşında olmanız gerekiyor. Politikamız gereği, 18 yaşından küçük kişilerin kimliklerinin belirlenmesine olanak sağlayacak bilgileri toplamayız, kullanmayız ve bu bilgileri paylaşmayız.
Kimliğin belirlenmesine olanak sağlayacak bilgiler (adınız, e-posta adresiniz, vb.), tartışma forumlarında ya da bu sitede yer alan diğer kamuya açık alanlarda ya da yazışmalarınızda geçen bilgiler sizin tarafınızdan bilerek açıklandığında, bunların üçüncü şahıslar tarafından elde edilebileceğini, kullanılabileceğini, bunun sonucunda da, üçüncü şahıslardan istemediğiniz mesajlar almanıza yol açabileceğini bilmelisiniz. Bu tür işlemler bizlerin kontrolü dışındadır ve bu tür bilgiler bu Gizlilik Politikası’nın kapsamı dışındadır. Bu web sitesinde sohbet odaları ya da başka kamuya açık alanlarda yapılacak paylaşımlara üçüncü şahıslar erişebilir; dolayısıyla bu paylaşımlara bu durumun bilindiği varsayımıyla izin verilmektedir. Paylaşımların üçüncü şahıslar tarafından görüntülenmesini istemiyorsanız, bu alanlarda herhangi bir paylaşımda bulunmamanızı tavsiye ederiz. Sonuçta parolanız ve/ya da hesap bilgilerinizin gizliliğini sağlamak sadece sizin sorumluluğunuzdadır. Çevrim içi olduğunuz zamanlarda lütfen dikkatli olun ve sorumluluklu davranın.
Bu Gizlilik Politikası’na, sitede geçerli uygulamalara ya da bu web sitesiyle iletişiminize ilişkin sorularınız için lütfen 100years100facts@gmail.com adresine e-posta mesajı gönderiniz.