“Gerçek”ler hakkında

Başlıklar

Birçok kültür, ulus ya da etnik grup gibi Ermeniler ve Ermenistan hakkında da söylenecek çok şey var. Bu gibi durumlarda her zaman bir şeyler eksiktir, bir şeyler dışarıda kalır. Burada sunulan gerçeklerden bazıları zaten bilinen şeylerdir, bazıları ise daha karanlıkta kalmış olay ya da durumlardır. Birkaç başlık vardır ki, özellikle duyarlı konulara ilişkindir ve bu konularda dile getirilen görüşler, Ermeni olsun Türk olsun, kimilerine “aşırı” ya da “yanlı” gelecektir. Burada paylaştığımız gerçekleri, bilgilendirici, somut bir temeli olan ve geniş bir kitleye hitap edeceğine inandığımız konular arasından seçtik.

Referanslar

Tarihçi ya da akademisyen değiliz, ama burada okuyacağınız gerçekleri sizlere sunarken bilimsel standartlara uygun davranmaya özen gösterdik. Gerekli yerlerde konuyla ilgili yetkin kişilerin çalışmalarına referans verdik. Okurlarımızın belirli bir gerçekle ilgili daha fazla bilgiye ihtiyaç duymaları halinde verdiğimiz bağlantıları ve referansları kullanarak paylaştığımız başvuru kaynaklarından yararlanmalarını dileriz.

Tanım

Sitemizde ele aldığımız konular çevresinde görüş alışverişlerinin yapıldığını, sözü edilen olay ya da durumun meydana geldiği koşullara ilişkin farklı yaklaşımlar ya da tartışmalar olduğunun bilincindeyiz. Ancak biz web sitemizde olgunun ötesine geçmemeye, başka bir deyişle bu projenin kapsamının dışına çıkmamaya özen gösterdik. Amacımız bir olguyu, alanında uzman bilim insanlarının çalışmaları tarafından kanıtlanabilecek şekilde, olabilecek en objektif yaklaşımla sunmak.

Çeviri

Web sitemiz İngilizce dilinde hazırlandı ve şimdiye kadar İngilizce dışında, İspanyolca, Portekizce, Fransızca ve Türkçe olmak üzere dört dile çevirisi yapıldı. Bunun dışındaki dillere çeviri olanağı Google Translate üzerinden, başka bir deyişle insan eliyle değil, teknolojinin olanaklarıyla sağlandı. Dolayısıyla, ne yazık ki çeviri neredeyse her zaman mutlaka yanlışlar içerecektir. Yine de, en azından bu beş dil dışındaki dillere otomatik çevirilerin sunduğumuz bilgilerin okura en azından en temel hatlarını, ya da özünü aktarabilmesini umut ediyoruz.

İngilizce özgün sitemizin yanı sıra, çevirmenler tarafından sağlanan diğer dillerdeki versiyonlarına aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz:

İngilizce: http://100years100facts.com/
Portekizce: www.100anos100fatos.com.br
Fransızca: www.100ans100faits.fr
İspanyolca: www.100anos100hechos.com1024px-Tatev_Monastery_from_a_distance

Geribildirim

Belirtmek istediğiniz görüşlerinizi, önerilerinizi, memnuniyetsizliğinizi, sorularınızı ya da övgülerinizi e-posta ile 100years100facts@gmail.com adresine mesaj göndererek ya da iletişim form’unu kullanarak bizlere iletmenizden memnuniyet duyacağız. Gelen bütün mesajları yanıtlamak için elimizden geleni yapacağız, ancak her bir e-posta mesajını yanıtlayabileceğimize ilişkin güvence veremiyoruz.

Yazarının konuyla ilgili tutumu ne olursa olsun, bize ulaştırılacak mantıklı, araştırmaya dayalı ve saygılı bir dille ifade edilen tepkiler 100years100facts.com web sitesinde yayınlanabilecektir.